Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: flikr.com/george ruiz
Obecnie na poród przez cesarskie cięcie decyduje się wiele kobiet. Częstym powodem takiej decyzji jest strach przed bólami porodowymi oraz obawa przed nacinaniem lub rozerwaniem krocza. Jednak lekarskie wskazanie do wykonania cesarki to: nieprawidłowe ułożenie płodu, przodujące łożysko a także nieprawidłowa budowa macicy, wady wzroku i serca, astma, choroby nerek oraz cukrzyca. Może być ona wykonana także w przypadku zaistnienia nagłej sytuacji jak zanik tętna dziecka w trakcie akcji porodowej, nieprawidłowo przebiegający poród czy stan przedrzucawkowy matki.
Zobacz także: Blizny po CC albo ranach? To nie musi być kłopot!>>
Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie
Po porodzie
Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu jest nieco dłuższy niż przy porodzie naturalnym. Mama z dzieckiem wraca do domu po pięciu dniach, a rana po cięciu goi się przez kilka tygodni. Może jednak pobolewać do paru miesięcy. Dzidziuś urodzony przez cesarskie cięcie nie ma na buźce najmniejszego śladu wysiłku, a jego główka ma idealny kształt. Z kolei maluch urodzony w sposób naturalny walczy w trakcie porodu jak mały siłacz. Przeciskając się przez kanał rodny może nabawić się różnych urazów jak małe krwiaczki czy pęknięte naczynka na twarzy. Jego główka podczas przedostawania się przez drogi rodne często się wydłuża i przybiera kształt stożka. Wszystkie defekty szybko jednak znikają i ciało maluszka powraca do normy.
Pierwsze karmienie
Operacja trwa około pół godziny, a już w godzinę po przyjściu na świat maluch może zjeść swój pierwszy posiłek. Gdy przystawisz dzidziusia do piersi, twój organizm otrzyma sygnał, że dziecko już przyszło na świat. Rodzenie w sposób naturalny pobudza laktację natychmiast, w przypadku cesarki musisz ją sama wywołać. Dziecko cierpliwie poczeka na pierwsze krople mleka zwłaszcza jeśli będziesz przytulała je do piersi i pozwolisz mu possać brodawkę. Pamiętaj, zmotywowanej matce cesarskie cięcie nie przeszkodzi w laktacji. Cesarka nie przekreśla karmienia ale je komplikuje.
Dlaczego porod naturalny jest lepszy ?
Rośnie liczba kobiet rodzących przez cesarskie cięcie i w wielu wypadkach wcale nie wynika ono z konieczności medycznej, tylko z życzenia kobiety. Nie możemy tego jednak przyjąć jako zmianę pozytywną. Cesarka nie jest bowiem fizjologiczną formą porodu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - kiedy?>>
Ćwiczenia po cesarskim cięciu>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.05.15 13:15
ja mysle ze wole przez cc rodzic...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.